Ekologia dla dzieci. 10 małych kroków w stronę ekologicznego życia.
Dla naszych dzieci chcemy jak najlepiej. Kupujemy ekologiczne warzywa i owoce, zapewniamy im edukację na najwyższym poziomie i poszerzamy ich horyzonty poprzez różnego rodzaju aktywności i zajęcia dodatkowe. To wszystko jest ważne, jednak aby dzieci mogły cieszyć się w przyszłości szczęśliwym życiem oraz zdrowiem fizycznym i psychicznym, należy nauczyć je dbać o ich otoczenie i środowisko. Także my sami musimy zadbać o własne działania proekologiczne i zawalczyć o lepszą przyszłość kolejnych pokoleń.
Ostatnie zdanie brzmi być może podniośle, ale dzisiejszym artykułem chcemy pokazać, że warto zacząć od choćby niewielkich rzeczy.
W Little Bee także staramy się dbać o środowisko poprzez codzienne działania. Przede wszystkim działamy zgodnie z ideą upcyklingu, która zakłada powtórne wykorzystanie materiałów – nasze sukienki szyjemy z materiałów pozostałych po produkcji sukien ślubnych. Poza tym minimalizujemy użycie plastiku przy pakowaniu paczek, a kartoniki ze zwrotów przekazujemy zaprzyjaźnionej firmie, która ponownie wysyła w nich paczki.
Poniżej prezentujemy listę rzeczy, które można robić razem z dzieckiem, aby na całe życie zaszczepić mu ekologiczne nawyki i poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat.
- Segregujcie śmieci – jeśli miejsce przeznaczenia jakiegoś odpadka budzi Wasze wątpliwości, to sprawdźcie wspólnie, gdzie go wyrzucić. Dzisiaj to dobra zabawa, a nawyk zostanie na całe życie.
- Podczas spacerów nazywajcie gatunki roślin i zwierząt – trudno troszczyć się i szanować coś,
czego się nie zna.
- Kupujcie odpowiedzialnie – wybierajcie produkty lokalne, wytwarzane etycznie. Przy okazji sprawdzajcie składy produktów.
- Oszczędzajcie wodę – zakręcanie kranu w czasie mycia zębów na początek wystarczy.
- Uprawiajcie wspólnie rośliny – mogą to być warzywa, owoce, zioła albo kwiaty, w zależności od miejsca, jakim dysponujecie.
- Twórzcie zabawki upcyklingowe – wycinanki ze ścinków, domki z pustych opakowań, instrumenty z butelek…mogą zając dziecko na długie godziny.
- Ograniczcie używanie plastikowych słomek i sztućców oraz jednorazowej zastawy.
- Starajcie się nie kupować napojów w plastikowych butelkach – zabierajcie na spacer, do szkoły i pracy wodę w bidonie.
- Świadomie spędzajcie czas na świeżym powietrzu – nowe technologie skutecznie odciągają dzieci od kontaktu z naturą.
- ... WYMYŚLCIE SAMI I WPROWADŹCIE W ŻYCIE JUŻ DZIŚ !!
Warto zdać sobie sprawę, że ekologia zaczyna się w domu. Dom rodzinny jest pierwszym najważniejszym miejscem kształtowania umiejętności i zachowań sprzyjających ekologii. Dzieci w naturalny sposób uczą się i sprawdzają różne zachowania w życiu codziennym, kształtują nawyki. Ze względu na duże zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy, musimy zwracać uwagę na rozbudzanie wśród dzieci wrażliwości ekologicznej, ucząc je poczucia odpowiedzialności za stan naszej planety.
Na dobre decyzje nigdy nie jest zbyt późno.