Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy? 0
Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

 

Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Gdy na początku minionego tygodnia ustaliliśmy, że w obecnej sytuacji, chcemy aby najnowszy tekst dotyczył trudnych rozmów z dziećmi nie sądziliśmy, że napisanie go będzie dla nas aż takim wyzwaniem. Pisząc dla Was artykuły zawsze sięgamy do kilku różnych źródeł i staramy się, aby były one nie tylko ciekawe i chwytliwe dla wyszukiwarki Google, ale także wartościowe. Zaopiekowanie się emocjami dzieci to ważny temat, ale okazuje się, że w sytuacji  tak wyjątkowej jak ta, która towarzyszy nam od ponad tygodnia, nie ma jasnych odpowiedzi, a do „ogarnięcia” mamy także nasze emocje, których ilość i różnorodność może przerastać.

Zebraliśmy tu kilka najważniejszych myśli i porad, które mamy nadzieję, pomogą Wam być rodzicami w tym trudnym czasie. Nie jest to łatwe. Nie ma jednej recepty na to, jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, ale na szczęście rodzice mogą polegać na czymś co nazywamy intuicją i to jest w tym przypadku bardzo ważna kwestia. Ten znany wszystkim głos w głowie, najlepiej podpowie, czy dziecko jest gotowe na informacje jakie chcemy mu przekazać i czy w ogóle tego potrzebuje.

Po pierwsze nie łudźmy się, że dzieci o niczym nie wiedzą. Widzą i słyszą w szkole, przedszkolu, w autobusie i wśród najbliższych. Choćby po ostatnich wydarzeniach u naszych sąsiadów, wiele z nich usłyszało słowa “atak” czy “wojna”. Nienazwane napięcia dorosłych pracują w dzieciach, dlatego nie ignorujmy zupełnie sytuacji i nie udawajmy, że zupełnie nic się nie dzieje.

Jak pisze psycholog Anita Janeczek (https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/psycholozkadziecieca.anitajr, dobrze jest nazwać dzieciom to, co dzieje się w nas. Powiedzieć o tym, że czytamy wiadomości, wymieniamy dyskusje bo w Ukrainie zaczęła się wojna. Nie ma potrzeby oglądać z nimi wiadomości czy pokazywać zdjęć. Chodzi o to, aby nie ukrywać prawdy, ale też nie zapraszać dzieci do wspólnego śledzenia tej sytuacji.

Ważnym aspektem jest także szybkie reagowanie i ewentualne szukanie wsparcia. Jeśli tylko zauważycie, że Wasze dziecko coś przytłacza, ma lęki czy jest ciągle rozproszone to warto zorganizować spotkanie ze specjalistą np psychologiem dziecięcym. Warto również samemu tłumaczyć emocje. Dzieci nie zawsze jeszcze je w pełni rozumieją. Warto powtarzać, że lęk jest normalną reakcją, że ludzie często się boją. Słuchajcie swoich dzieci i starajcie się wychwycić komunikaty, które nie zawsze przekazują Wam wprost. Ta wcześniej wspomniana intuicja jest naprawdę bardzo ważna.   

Pamiętajmy, że nasze dzieci czują, że coś się dzieje, nawet jeśli są jeszcze za małe, aby w pełni to zrozumieć, dlatego po pierwsze musimy zająć się sobą abyśmy mieli siłę zająć się nimi. Nie chrońmy dzieci w bańce “nic się nie dzieje”, ale też z dużą starannością dozujmy treści, które mogą być niepokojące. Taka zasada dotyczy wszystkich trudnych informacji ze świata.

Ostatnie i najważniejsze co chcemy Wam przekazać w tym artykule to to, abyście szukali pozytywnych emocji, miłości i spokoju w sobie samych i w Waszych dzieciach. Pięknie o byciu z dzieckiem “Tu i teraz”, jako sposobu na medytację i oczyszczenie głowy, pisze instagramowa Psychomama_julia (https://www.instagram.com/psychomama_julia/?hl=pl).

Polecamy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl